Добра идея ли е да измивате косата си със сода за хляб? Аз ще проверя!

unnamed-file.jpg

Време е за още един пост, който принадлежи на сериите, в които ,,тествам странни идеи, които съм открила онлайн“.

Този път се опитвам да открия дали измиването на косата със сода за хляб е възможно и ако да, как това повлиява на състоянието й. Ако искате да знаете дали е полезно да използвате алтернатива на обикновения шампоан и да измиете косата си със сода за хляб, продължавайте да четете 🙂

Сода за хляб за лична грижа

Ако сте еко манияк, може би знаете за содата за хляб. Това е лек за много проблеми, свързани с красотата. Това е идеален, универсален и незаменим агент, който може да се използва и за грижа.

Защо използваме сода за хляб в личната грижа?

  • Това е натурална антибактериална съставка, която успокоява раздразненията, премахва токсините и почиства цялостно.
  • Има алкално pH – това означава, че повдига кутикулите на косъма и помага за измиването на боята от косата (когато не ви харесва цвета й). Тя помага и за проникването на хранителните вещества от маските, балсамите и маслата.
  • Справя се с неприятните аромати и запазва косата по-свежа за по-дълго.
  • Високо ефективен агент, който абсорбира себума, заради което може да се използва за матиране или като сух шампоан.

Това са най-важните, но не единствените свойства на содата за хляб. Трябва да е ясно, че тя често се използва в продуктите за лична грижа, защото е ефективна алтернатива на много козметики, съдържащи химикали. В днешно време, когато има проблем, се отнасям към него по-съзнателно, знаейки че заместването на изкуствените съставки с натурални има значение.

Измиване на косата със сода за хляб

Содата за хляб може да се използва вместо обикновен шампоан? Работи, но трябва да знаете, че няма да получите пяна, както със шампоана.

Содата за хляб работи по следния начин – почиства в дълбочина, заради алкалното си pH и отваря кутикулите. Като резултат, дори и малко количество сода за хляб успява да освободи кичурите от себум, остатъци от козметики, мръсотия и токсини. И както може би знаете, подобно почистване е нужно на косата и трябва да го правим от време на време.

Внимание! Прекалено често използване на сода за хляб върху косата не е полезно!

Трябва да е ясно, че подобни агресивни процедури у дома могат да имат и негативен ефект, когато се използват за прекалено дълго време. Разбира се, ако го правите от време на време, можете да постигнете невероятни резултати. Все пак, ако се използва прекалено много, можете да очаквате содата за хляб да причини повреда на косата, да я дехидратира и раздразни кожата.

Аз използвам сода за хляб веднъж (понякога два пъти) на месец, за да почистя косата и скалпа си от натрупвания. Моята редовна процедура за грижа се фокусира върху нанасяне на шампоан без SLS и натурални масла.

Направете си сами шампоан. Как да измиете косата си със сода за хляб?

Използването на сода за измиване на косата не се различава особено от обикновената процедура. Единственото нещо, което отличава процесът е, че използвате сода за хляб, а не шампоан. Накрая трябва да изплакнете косата си с киселинен разтвор, но това не отнема много време. Не и трудно.

Някои хора казват, че използват вода и сода (1 лъжица сода за хляб на половин чаша вода) и втриват в косата. Лично аз посягам към смес, която съдържа и шампоан.

Рецепта за дълбоко почистващ шампоан със сода за хляб

  • 1 супена лъжица сода за хляб
  • 1 супена лъжица шампоан (този път със SLS)
  • половин чаша чешмяна вода

Как измивам косата си със сода за хляб? Първо, трябва да намокрите кичурите. След това полейте със сместа от содата+водата+шампоана върху косата. Масажирайте нежно скалпа, опитвайки се да разнесете пяната по цялата дължина на кичурите. Изчакайте 2 минути и изплакнете 2 пъти. Накрая използвайте оцет за измиване (или друга киселинна течност), за да помогнете на кутикулите да се затворят и да се сдобиете с бляскава коса.

Интересен факт!

Забелязах, че косата, измита със сода за хляб, е много по-добре почистена (можете да я почувствате), но това, което е по-важно е, че тя се омазнява по-бавно. Това означава, че няма нужда да я миете толкова често.

А вие миете ли косата си със сода за хляб? 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *