Добра идея ли е да имате рутина, когато стане въпрос за грижа за кожата? Може би кожата се нуждае от разнообразие? Е, това зависи главно от състоянието на кожата ви и дали искате да направите промени. По мое мнение е полезно да промените нещо малко в рутината си, за да задоволите нуждите й и да я защитите от различни агресивни фактори, характерни за определените сезони. Все пак, една основна козметична рутина служи добре на кожата.
Сигурна съм, че козметичната рутина, която правя всеки ден не се различава много от тези, които правех преди. Някои стъпки като почистване на грим, нанасяне на крем или ексфолиране на кожата са същите, но…
Съществува ли нещо като универсална козметична рутина?
За съжаление, не. Козметичната рутина е нещо, което пасва и задоволява нуждите на кожата ни, както и се вписва в бюджета и времето ни. Следвателно, дори и да си приличаме, всяка една от нас трябва да намери идеалната за себе си рутина. И те могат да приемат различни форми, например можете да изберете персонализирани продукти или процедури, идеални точно за вас.
С други думи, няма такова нещо като универсална козметична рутина – тя просто зависи от нуждите ни.
Как да създадете своята персонална козметична рутина?
За щастие, това въобще не е трудно. Трябва само да преминете през 3 лесни стъпки.
1. Дефиниране на типа на кожата
Кожата може да е различна. Преди да открие пасващите разкрасяващи процедури, трябва да я опознаем по-добре. Всъщност е добра идея да направите анализ на кожата си – например, можете да попитате професионалист или да я разгледате внимателно у дома. Защо това е важно? Защото едни процедури са подходящи за мазна кожа, други за суха и трети за комбинирана.
2. Идентифициране на проблема
Следващата стъпка е дефиниране на това, което не е наред с кожата ви, какво искате да подобрите и какви са проблемите, с които кожата ви се сблъсква. Тази задача е лесна, тъй като всяка една от нас знае идеално какво не харесва в лицето си. Защо трябва да го направите? Тъй като, когато осъзнаете какъв е проблемът, ще е по-лесно да намерите типа грижа, който да го реши. Например, ако страдате от спукани капиляри, изберете крем, който подсилва стените на кръвоносните съдове. Ако кожата ви е податлива към акне, убедете се, че я почиствате правилно и така нататък.
3. Създаване на график за козметичната рутина
Когато минете през гореспоменатите стъпки, е време да създадете график. Съчетайте козметичните продукти, за да осигурите хидратация и защита срещу агресивни фактори. Също бъдете сигурни, че козметиките, които използвате таргетират проблемите, които искате да елиминирате. По мое мнение, трябва да изберете 2 комплекта козметики: сутрешен и вечерен. Очевидно, козметичната рутина може да е и минималистична, но може и да съдържа няколко стъпки (както много азиатски жени правят) – честно казано, наистина трябва да е персонализирана.
Как изглежда моята козметична рутина?
Мога да опиша козметичната си рутина като комбинация от минимализъм и няколко стъпки. За по-ясно, мисля, че кожата ми се нуждае от нещо повече от минимума, но нямам толкова време и търпение, за да преминавам през много стъпки всеки ден.
Ако ви е любопитно какво представлява рутината ми, ето го моя график.
Сутрешна козметична рутина
- Измиване на лицето с лек гел – започвам деня с измиване на лицето, за да се отърва от себума, който се е натрупал през нощта, и да се почувствам свежо.
- Нанасяне на дневен крем – чистата кожа е готова за порция хидратация и подхранване, така че посягам към лек и добре абсорбиращ се крем за лице. Нанасям дневни кремове, които съдържат UV филтри, за да защитя кожата си от слънцето. Също така избирам кремове, които не са мазни, за да не развалят грима ми.
- Слагане на лек грим – нанасянето на грим е част от козметичната ми рутина, защото BB крема и спиралата, които използвам, имат допълнителни подхранващи свойства. Освен това гримът е сутрешна рутина, нали?
- Използване на гланц за устни – последната стъпка е грижа за устните (която повечето от нас пропускат). Нанасям тънък слой подхранващ гланц за устни.
Вечертна козметична рутина
- Премахване на грима с почистващо масло – започвам с премахване на грима, което е най-важната за вечерта задача. За целта използвам домашна смес от масла (1/3 рициново масло + 2/3 бадемово масло). Очевидно, избърсвам, докато не видя, че всички цветни козметики са паднали и памучето стане чисто. Само тогава мога да съм сигурна, че съм премахнала всичко.
- Използване на мицеларен лосион – втората стъпка е нанасянето на мицеларен лосион, който ми помага да премахна остатъците от масло и другите нечистотии, които не могат да се видят с невъоръжено око. Препоръчително е да измиете мицеларния лосион с прясна вода и да подсушите лицето с кърпа.
- Нанасяне на тонер – това е много важна стъпка, която често е пропускана от много жени. Аз се старая да не забравям, че третирането на лицето с тонер е много важно. То трябва да се прави, за да балансира pH-то и да предотврати възможни увреждания при премахване на грима.
- Слагане на серум – когато лицето най-накрая е чисто, нанасям серум. Това е високо концентриран продукт, чиято задача е да дари кожата с хранителни вещества. Аз използвам озаряващ и регенериращ серум с витамини C+E. Деликатно потупвам серума в кожата, използвайки пръстите си.
- Нанасяне на околоочен крем – последната стъпка е нанасянето на околоочен серум. Трябва да е ясно, че серумът може да е прекалено силен за тази толкова тънка и чувствителна зона около очите. Ако не използвам околоочен крем преди лягане, се събуждам с отпуснати тъмни кръгове. Ужас!
Това е цялата ми козметична рутина!
Кажете ми как изглежда вашата 🙂
Вашият коментар