Как да се грижите за чувствителната, податливата към алергии и хиперактивната кожа?

unnamed-file.jpg

Грижата за чувствителната коса не е толкова лесно, колкото може би си мислите. Реакцията на кожата на почти всеки външен фактор обикновено приема формата на хиперактивност. Често, този тип кожа прави алергии бързо и се оказва трудно да откриете подходящи козметики, за да я успокоите. Следователно, ако кожата ви е чувствителна, продължавайте да четете този пост, за да научите как да се грижите за нея и какво трябва да избягвате.

Миене на лицето с вода и сапун

Това е наистина лоша идея, когато стане въпрос за грижа за чувствителна кожа. Защо? Сапунът и чешмяната вода допринасят за дехидратация, увреждане на хидро-липидния слой и причиняват дразнене. Поради тази причина, определено е по-добре да миете чувствителната кожа с изварена (оставете я първо да изтине), изворна, деминерализирана или с ниска минерализация вода. Вместо сапун изберете нежен препарат за почистване с неутрално pH и без SLS, SLES, алкохол и други дразнещи съставки.

Механичен пилинг за чувствителна кожа

Можете да го имате за даденост, но ако изложите чувствителната кожа на механичен пилинг, тогава тя бързо ще се раздразни. Зачервяване, увреждане на епидермиса и това неприятно чувство на опъната кожа са сигурни неща, които ще изпитате. Много по-добро решение е нанасянето на ензиматичн пилинг или гомаж, който ексфолира кожата нежно и съдържа натурални съставки. Този тип ексфолиране на кожата трябва да се прави веднъж на седмица. Забележка: ако кожата е хиперактивна, намалете процедурите на 2 на месец.

Не се отказвате от тестване на продукти за грижа за кожата

Чувствителната, податлива на алергии и хиперактивна кожа не харесва излагането на нови козметики и нови форми на грижа. Следователно, ако старите ви продукти ви служат добре и не причиняват дразнене, тогава какъв е смисълът от търсене на техни алтернативи? Със сигурност не искате да насърчите кожата да развие повече заболявания и алергии, нали? Поради тази причина, придържайте се към козметики, които пасват на 100% на чувствителната кожа.

Тествайте козметичен продукт преди да го нанесете

Преди използването на козметика ежедневно, направете тест за алергия. Вземете малко от продукта и го нанесете на част от кожата, която по принцип е покрита с дреха или коса. Ако не забележите реакция през следващите 48 часа, тогава можете да започнете да нанасяте козметиката редовно.

Прекалено горещи вани или душове

Водата, която е с прекалено висока температура може да причини увреждане на хидро-липидния слой на кожата и в последстие да я раздразни. Също така можете и да я изгорите с горещата вода. Ако кожата ви е чувствителна, податлива към алергии и хиперактивна, тогава взимането на гореща вана/душ е много лоша идея. Вместо да излагате тялото на висока температура, помогнете му да релаксира чрез вана с хладка вода, обогатена с козметични масла, билки и плодове.

Химични UV филтри

Чувствителната, податливата към алергии и хиперактивната кожа трябва да се защити от слънцето, но трябва да го направите разумно. Например, не използвайте слънцезащитен крем с химически филтри, тъй като те могат да раздразнят и запушат порите. Определено по-ефективно решение е нанасянето на минерални слънцезащитни кремове, съдържащи цинк или титаниев диоксид. Нито една от съставките не прониква в кожата, а остава на повърхността и отблъсква слънчевата светлина.

Козметики с минерални масла

Минералните масла създават защитен слой по повърхността на кожата, защитавайки дермиса от външни агресори. Можете да очаквате подобни козметики да действат добре през зимата и всеки път, когато кожата се нуждае от незабавна защита. От друга страна, минералното масло може да запуши порите и да попречи на проникването на подхранващи вещества. Премахването му също може да се окаже проблемно.

Надявам се съветите ми да са ви помогнали да избегнете неприятни реакции, породени от неправилно избрани козметики. Ако знаете за други съвети за грижа за чувствителната коса, моля да ги споделите в коментарите по-долу.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *